Garwolin

8 września 1939...Garwolin pamiętaMY

Region Pt. 09.09.2022 10:10:44
09
wrz 2022

– Większość z nas dziś żyjących nie była świadkami tego, co wydarzyło się przed 83 laty i nie doświadczyła tych okrutnych wydarzeń. Ale naszym obowiązkiem jest pamięć o tych wydarzeniach i o ludziach, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w obchody 83. rocznicy bombardowania Garwolina i razem z nami uczcili tą ważną dla naszego miasta rocznicę – podkreśla burmistrz Marzena Świeczak.

83 lata temu na Garwolin spadły pierwsze bomby, które zrównały z ziemią 90 % centrum miasta. Pożary, które w wyniku tego wybuchły, a także powtórzony kolejnego dnia nalot, sprawiły że 70 % miasta zostało zrujnowane. Zginęło wielu ludzi a ci, którzy przeżyli, stracili dorobek całego życia. Jak każdego roku, w tym także, pamiętamy o tych tragicznych dla naszego miasta i mieszkańców wydarzeniach. „W 1939 roku miałam 7 lat. 8 września rozległ się huk, wbiegliśmy do domu, a podmuch wiatru otworzył wszystkie okna. Widziałam pożar Garwolina. Widziałam płonące wieże kościoła. To było straszne. Garwolin cały był czerwony. Nocą taka od niego biła łuna. Patrząc na to, włosy się z głowy rwało. To było najgorsze, co wtedy widziałam. Garwolin był spalony, wszystko było czarne od węgla i sadzy, a ludzie sobie bardzo pomagali” – wspomina tamte wydarzenia Walentyna Winek z domu Janiec, jedna z mieszkanek Garwolina, która przeżyła wojnę.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Garwolina. W kazaniu ks. prałat Ryszard Andruszczak nawiązał do obchodzonego także w tym dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji ludowej obchodzonego jako święto Matki Boskiej Siewnej. Tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów, żeby nasza ziemia przyniosła chleb. O to również prosili w tej świątyni nasi przodkowie 83 lata temu. – Niech to dzisiejsze święto w tym czasie, jakiegoś takiego zamieszania światowego, siania strachu, lęku, niepewności, będzie dla nas świętem nadziei – podsumował kapłan.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem poległych i pomordowanych żołnierzy AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie. W uroczystościach udział wzięły delegacje i poczty sztandarowe m.in. zastępca burmistrza miasta Albert Baran, wiceprzewodniczący rady Andrzej Ostolski, radny miasta Jan Paziewski, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Garwolinie Justyna Maszkiewicz, były burmistrz miasta Tadeusz Mikulski, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Państwowa Straż Pożarna w Garwolinie, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, członkowie Stowarzyszenia 1 PSK im. Cesarza Napoleona, harcerze Hufca Orłów ZHP Garwolin, członkowie Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Garwolinie, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie miejskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Od wtorku, 6 września można obejrzeć wystawę historycznych fotografii przedstawiających Garwolin w czasie bombardowania oraz podczas II wojny światowej. W ramach tegorocznych obchodów na terenach wokół zbiornika retencyjnego wieczorem 8 września odbędzie się Bieg Pamięci w ramach Grand Prix Ziemi Garwolińskiej. Start o godz. 18.00.




inf. pras.
WJ/Garwolin/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.