Garwolin

Pływająca fontanna w zbiorniku i publikacja na jubileusz gminy

Region Wt. 22.11.2022 08:33:48
22
lis 2022

Jeszcze w tym roku mieszkańcy gminy Borowie i przyjezdni będą mogli podziwiać kolorową, migającą fontannę pływającą w zbiorniku wodnym. Zakupione z pomocą środków unijnych urządzenie nie tylko poprawi estetykę krajobrazu, ale pełnić będzie również funkcję aeratora wodnego. Wydana będzie też publikacja z okazji pięćdziesięciolecia gminy Borowie.

Samorząd gminy podpisał umowy na dofinansowanie dwóch zadań, które zrealizowane będą jeszcze w tym roku. - Pierwsze zadanie, to zakup fontanny pływającej na zbiornik wodny mieszczący się przy ulicach Nadwodnej i Sasimowskiego. Są to środki z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2024- 2020, a całkowity koszt tego zadania będzie wynosił 87 tys. zł. dotacja przyznana nam, to 55 tys. zł, tj. 63% kosztów kwalifikowanych zadania- mówi wójt Wiesław Gąska i dodaje, że takie fontanny spełniają pomocniczą funkcję rekreacyjną, zwiększają atrakcyjność i estetykę otoczenia, a także przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia osób przebywających w ich otoczeniu.

To nie wszystko, urządzenia te są równocześnie areatorem napowietrzającym wodę, które zmniejszają zamulenie dna, przyspieszają rozkład osadów organicznych, zwiększają także aktywność biologiczną, nadając tym samym wodzie przejrzystość i ograniczają rozwój sinic. Zadanie będzie zrealizowane jeszcze w tym roku i będzie można podziwiać efekty widoku kolorowej, migającej fontanny

Drugie zadanie, to wydanie książki z okazji 50-lecia istnienia gminy Borowie. - Zadaniem wydania książki jest promowanie obszaru objętego działaniem Lokalnej Grupy Działania Forum Powiatu Garwolińskiego. Całkowity koszt tego wydania, to 50 tys. zł a otrzymana dotacja wynosi blisko 32 tys. zł. W książce zostaną zawarte informacje o historii gminy od czasu jej powstania...- uzupełnia włodarz gminy.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z wójtem Wiesławem GąskąWJ/Borowie
MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.