Garwolin

Powiat garwoliński: inwestycja z pomocą premiera

Region Czw. 24.11.2022 08:02:01
24
lis 2022

Dzięki wsparciu środkami z rezerwy budżetu państwa, jeszcze w tym roku wybudowany zostanie 5,5- kilometrowy odcinek drogi od Parysowa do Poschły. Zadanie kosztować będzie 13,5 miliona złotych, ale niemal 8 milionów, to dotacja rządowa. 23 listopada podpisana została umowa na realizację inwestycji z firmą BRUK – BUD.

W ubiegłym roku samorząd powiatu występował z wnioskiem o dofinansowanie z budżetu państwa drogi Parysów – Puznówka – Jaźwiny, lecz takowego nie otrzymał. W bieżącym roku udało się, ale ceny i zakres zaplanowanych prac przekraczał możliwości finansowe powiatu. - Poprosiliśmy, poprzez wojewodę, pana premiera o to, żeby wyraził zgodę, i to nie jest częsta sprawa, na zmniejszenie zakresu tej inwestycji. Na ta zgodę czekaliśmy. Chciałbym podziękować pani marszałek Marii Koc, bo bez pomocy pani marszałek, myślę, że czasowo nie bylibyśmy w stanie się wyrobić w tym roku i niestety, to dofinansowanie by nam przepadło- mówił starosta Mirosław Walicki, który przypomniał, że dzięki osobistej interwencji senator Marii Koc w kancelarii premiera, doszło do podpisania umowy na wykonanie 5,5- kilometrowego odcinka drogi Parysów – Poschła za 13 572 202 zł, w tym dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa prawie 8 mln zł, a reszta z budżetu powiatu. - Pierwotnie planowaliśmy wykonanie także chodników, myślę, że zostaną one wykonane w kolejnym etapie, bo wykonanie prac brukarskich w tym roku już nie byłoby fizycznie możliwe. Mam nadzieję, że zgodnie z planem, do końca roku ta inwestycja zostanie zakończona i od nowego roku już mieszkańcy będą mogli jeździć nową, piękną drogą- dodaje starosta.

Senator Maria Koc pogratulowała podpisania umowy realizacji zadania. - Ciesze się, ze mogłam przekonać pana premiera i pomóc w pozyskaniu tych pieniędzy. Gratuluję, i trzeba powiedzieć, że idziecie jak burza, że dzięki samorządowi powiatu garwolińskiego, tych inwestycji jest tak wiele na tym terenie, że ja jestem pełna podziwu, bo trzeba pozyskać środki, trzeba znaleźć wkład własny do tego, trzeba przede wszystkim porobić wszystkie projekty, nadzorować, przetargi. Jest to ogrom pracy i chylę czoła dla wysiłku tutaj całego zespołu...- powiedziała senator, a starosta uzupełnił, że odcinek realizowany w ramach rezerwy premiera jest od Parysowa do Puznówki, „natomiast na wiosnę rozpoczynamy, w ramach dotacji z Polskiego Ładu, kolejny etap inwestycji na tej drodze, przez Puznówkę do trasy S17”.

Szczegóły w relacji Waldemara Jaronia. POSŁUCHAJWJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.