Garwolin

Powiat garwoliński: zagrożenia nie wolno ignorować

Region Czw. 19.05.2022 11:30:32
19
maj 2022

Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, ma ona drastyczny przebieg i prawie sto procent śmiertelności. Wprawdzie w tym roku nie zanotowano przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących w powiecie garwolińskim, lecz w ościennych występuje i być może kwestią czasu jest pojawienie się zarażonych osobników na tym terenie.

Mając na uwadze dotychczasowe przypadki wścieklizny u lisów, których w ub. roku było 16 w powiecie garwolińskim i duże prawdopodobieństwo pojawienia się zarażonych osobników w tym roku, w starostwie powiatowym zorganizowano 18 maja konferencję prasową poświęconą tym zagadnieniom. - Myślę, że jest to temat bardzo ważny, bo jak wiemy, wścieklizna jest chorobą śmiertelną dla człowieka i tych przypadków wścieklizny czy zagrożenia wścieklizną nie możemy bagatelizować- mówił wicestarosta Marek Ziędalski. Pierwszy przypadek wścieklizny na terenie powiatu zarejestrowano 7 kwietnia ub. roku, kiedy znaleziono martwego lisa na niezamieszkałej działce rekreacyjnej w Woli Władysławowskiej. Przypadki wścieklizny były potwierdzane również w innych miejscowościach na Mazowszu, w tym na terenie powiatu garwolińskiego. 27 kwietnia 2021 roku rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, które obowiązuje do dziś, zostały określone obszary zagrożone wścieklizną na terenach powiatów otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i m.st. Warszawy. Wydano w nim wiele nakazów, m.in. trzymanie psów na uwięzi, kotów w zamknięciu, oznakowanie obszaru zakażonego tablicami. - Do listopada 2021 r. zarejestrowano 16 przypadków wścieklizny na terenie naszego powiatu, 14 u lisów i po jednym u jenota i kota. Obejmowały one osiem gmin,- uzupełnia wicestarosta.

Należy być czujnym
W tym roku na terenie powiatu nie odnotowano nowych przypadków wścieklizny. - Nie zwalnia nas to z czujności, ponieważ zarówno w powiecie mińskim, jak i otwockim oraz ryckim w woj. lubelskim i po drugiej stronie Wisły, w powiecie grójeckim wścieklizna u zwierząt wolno żyjących występuje. I kwestia być może tylko czasu, żeby pojawiły się jakieś osobniki zarażonych na naszym terenie- przypomina Andrzej Koryś, Powiatowy lekarz Weterynarii w Garwolinie. Inspektor zwraca też uwagę, że od 1 stycznia tego roku obowiązuje nakaz szczepienia wszystkich kotów, które ukończyły 3 miesiące życia. To szczepienie można wykonać w dowolnym gabinecie lekarza weterynarii.
Co robić, jeżeli człowiek jednak zostanie pogryziony przez zwierzę? - W momencie, kiedy zwierzę, które pogryzło było bezpańskie, to wtedy postępowanie jest inne. Zalecane są osobie pogryzionej jak najszybsze podjęcie szczepień ochronnych. Kieruje na nie lekarz do poradni chorób zakaźnych. Schemat szczepień jest czterodawkową szczepionką, dwa rodzaje szczepień mamy i pięciodawkową. Oczywiście monitorujemy zgłaszanie się osoby skierowanej do poradni...- mówi Dorota Brojek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia
POSŁUCHAJ


WJ/Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.