Garwolin

Przebudowany most w Nowym Goniwilku /ZDJĘCIA/

Region Sob. 26.11.2022 13:56:08
26
lis 2022

Ponad milion złotych kosztowała przebudowa drewnianego mostu na przepust w ciągu drogi powiatowej 1338W w Nowym Goniwilku w gminie Żelechów. Zadanie wykonano dzięki wsparciu środkami rządowymi z Polskiego Ładu, a uroczyste przecięcie wstęgi symbolicznie otwierającej nowy obiekt nastąpiło 25 listopada.

Jest to jedna z 8 inwestycji realizowanych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład i dotyczyła przebudowy mostu drewnianego, na przyczółkach kamiennych z dźwigarami stalowymi i pokładem górnym oraz dolnym drewnianym.

- Wartość zadania, to kwota prawie 1 190 000 zł, dofinansowanie ponad 650 tys. zł. W ramach zadania przebudowano most drewniany na przepust o parametrach: długość całkowita obiektu 13,75 mb, szerokość 9,60 mb, użytkowa szerokość 8 mb, szerokość jezdni 6 mb. Konstrukcja wykonana z blach falistych, posadowiona na żelbetowej płycie dennej grubości 25 cm. Z obiektu mogą korzystać pojazdy wysokotonażowe bez żadnych ograniczeń – mówił Marek Jonczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie. Starosta garwoliński Mirosław Walicki przypomniał, że wzmiankowane 8 inwestycji, to koszt 31 mln zł, z tego 17 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. - Bardzo serdecznie chciałbym podziękować na ręce pani marszałek Marii Koc, posłów Grzegorza Woźniaka i Macieja Górskiego za te środki, które spływają tak szerokim strumieniem do powiatu garwolińskiego, dzięki temu powiat wykona skok cywilizacyjny, bo inwestycji drogowych realizujemy bardzo dużo - zaznaczył starosta i dodał, że mostów na drogach powiatowych jest około 70 i każda inwestycja jest rzędu przynajmniej 1 mln zł, więc są to inwestycje duże i drogie. Senator Maria Koc podziękowała za kolejną, duża inwestycję drogową realizowaną przez powiat garwoliński, bo „rzeczywiście dokonujecie takich zmian cywilizacyjnych”.

- Środki rządowe, które są dzięki temu, że państwo polskie jest dobrze zarządzane, że rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafił zabezpieczyć budżet, uszczelnić go i środki, zamiast gdzieś tam do szarej strefy, wpływają do budżetu i mogą być skierowane właśnie na takie inwestycje w małych miejscowościach...- podkreślała senator M. Koc. Gratulacje samorządowi powiatu za pozyskiwanie dużych środków i realizację wielu inwestycji drogowych przekazał też poseł Maciej Górski, a poseł Grzegorz Woźniak dodał, że programy rządowe dla inwestycji lokalnych, to strzał w „dziesiątkę” i zapewnił, że władze będą dalej je realizować, bo Polska lokalna tego potrzebuje. Nowego mostu pogratulowała także kierownik siedleckiej delegatury MUW Anna Kaszuba, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski i przesłała posłanka Teresa Wargocka. Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, w imieniu mieszkańców podziękował za wykonaną inwestycję.

- To pierwsza, ale nie ostatnia inwestycja samorządu powiatowego, przed nami kolejna, bo będzie przebudowa drogi w Nowym Kębłowie, ul. Chłopickiego, ul. Traugutta do w Żelechowie do granicy z województwem lubelskim. Bardzo potrzebne inwestycje dla mieszkańców, cieszę się, że one mają miejsce, cieszę się, że samorząd powiatu występuje o środki z programów rządowych. Jest to ważne i myślę, że doceniane będzie także przez mieszkańców miasta i gminy Żelechów- mówił burmistrz Ł. Bogusz.

Obiekt poświęcił proboszcz parafii Żelechów, ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, następnie przecięto symboliczną wstęgę otwierająca most na drodze w Nowym Goniwilku. Wykonawcą robót była firma PRD Lubartów S.A.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.