Garwolin

Trojanów: przedszkole i żłobek oficjalnie oddane do użytku /ZDJĘCIA/

Region Wt. 29.11.2022 10:34:28
29
lis 2022

Z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, 28 listopada w Trojanowie uroczyście oddano do użytku samorządowe przedszkole wraz ze żłobkiem. Do przedszkola uczęszcza 100 dzieci i 15 do żłobka. Inwestycja kosztowała 6,5 mln zł, ale przeszło 4,1mln zł gmina otrzymała z budżetu państwa.

- Ten dzień przejdzie do historii naszej gminy i całej społeczności lokalnej, ponieważ powstała placówka na miarę XXI wieku, która jest i będzie wspaniałą wizytówką gminy Trojanów. Żłobek i przedszkole to dwie instytucje, które są ogromnie ważne i niezbędne w życiu każdej społeczności – mówiła dyrektor placówki Jolanta Wiśniewska, a wójt gminy Stanisław Kostyra dodał, że jest to największa inwestycja oświatowa zrealizowana na terenie gminy Trojanów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

- Pierwsze rozmowy na temat budowy tej placówki odbyły się 6 lat temu. Zdawałem sobie sprawę, że jest to ogromna inwestycja dla naszej gminy, ponieważ potrzeb inwestycyjnych było dużo. Kiedy do budżetu inwestycyjnego na 2018 rok wpisane zostało wykonanie projektu przedszkola ze żłobkiem, nasze marzenia stały się bardziej realistyczne i oto po 3 latach budowy, jesteśmy w budynku nowoczesnego przedszkola. Dzisiaj czuję ogromną dumę, że mogę stanąć przed państwem i powiedzieć, inwestycja, która dla wielu osób była jeszcze do niedawna w sferze marzeń, dla wielu osób, które negowały potrzebę budowy tego przedszkola, zachęcając do przeprowadzania referendum przeciwko jego budowie, stała się faktem... - podkreślał gospodarz gminy i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, szczególnie wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi „ za wyjątkowe zaangażowanie i okazane wsparcie w procesie pozyskania dofinansowania.

Całkowity koszt budowy placówki, to 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 4,1 mln zł. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk pogratulował wielkiego dzieła, jakim jest budowa nowoczesnego przedszkola ze żłobkiem. - Przedszkole i żłobek jest to na obecne czasy niemalże standard, wobec tego gmina Trojanów dołączyła do tych gmin, gdzie jest i przedszkole i żłobek. Bardzo gratuluje radzie gminy Trojanów za podjęcie się tego wyzwania, to wyzwanie, które jest bardzo potrzebne, to jest inwestycja w młode pokolenie, to nie są stracone pieniądze. To jest bardzo ważna i wielka inwestycja, bo oto ci mali ludzie są naszą przyszłością i jak my im stworzymy warunki, tak będzie wyglądało później nie tylko oblicze gminy Trojanów, ale oblicze całego kraju - argumentował minister Kowalczyk i zaznaczył, że nie jest to jedyna inwestycja w gminie Trojanów realizowana z pomocą środków rządowych, jest ich znacznie więcej.

Gratulacje popłynęły też od posła Grzegorza Woźniaka, dyrektora siedleckiej delegatury MKO Adama Skupa, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anny Kaszuby, radnego sejmiku Krzysztofa Żochowskiego, wicestarosty garwolińskiego Marka Ziędalskiego, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Haliny Poszytek, dyrektorów placówek oświatowych, rady rodziców. Podziękowania złożył przewodniczący RG Jacek Ryszkowski, a wiceprzewodnicząca rady Anna Mądra recytowała wiersz napisany specjalnie na tę okazję. Potem dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającej podwoje przedszkola i żłobka, które ks. Karol Zadrożniak poświęcił. Uroczystość ubarwiły występy wokalne i taneczne przedszkolaków, był tort, a na licach uczestników wydarzenia nieukrywana radość.

Relacja Waldemara Jaronia. 

WJ/Trojanów
MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.