Garwolin

Żelechów: w stylu ludowo – folkowym

Region Pon. 24.10.2022 17:47:46
24
paź 2022

19 października w Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie odbyła się długo wyczekiwana impreza pod nazwą „Folkowy LELEWEL”. Było to wydarzenie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, w którym tradycyjna ludowa kultura przeplatała się z elementami współczesności.

Do udziału we wspólnej zabawie zaproszono szkoły podstawowe z gminy Żelechów i okolic. Uczestnicy – zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i licealiści - mieli za zadanie na uroczystość stawić się w stroju inspirowanym kulturą ludową.

Szkoła przygotowywała się do tego wydarzenia kilka tygodni, tworząc okolicznościowe przypinki, zakładki, winietki na stoliki, dekoracje kwiatowe. W holu szkoły ustawiono „Ziołowy kącik” przygotowany przez biologów, a w sali gimnastycznej zaprezentowano wystawę zdjęć wykonanych w ramach projektu z historii przez klasę IV c. Fotografie przedstawiały żelechowskie drewniane domy z XIX w.

Imprezę w Lelewelu swoją obecnością zaszczycili: senator Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, poseł Daniel Milewski, wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Garwolińskiego Krzysztof Łapacz, burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, dyrektor MGOK Michał Sztelmach, kierownik Biblioteki Miejsko - Gminnej w Żelechowie Danuta Bielecka oraz nauczyciele zaproszonych szkół podstawowych.

Na początku imprezy dyrektor Sylwia Tomaszek powitała przybyłych gości, a Urszula Kobielus wyjaśniła pomysł zorganizowania imprezy oraz jej cel - utrwalanie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz pokazanie młodzieży, że kultura ludowa może być atrakcyjna także dla nich.

Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych do wspólnej zabawy. W bogatym programie „Folkowego LELEWELA” znalazły się utwory folkowo-ludowe wykonane przez zespół wokalny LO, scenka prezentująca realia życia w dawnej polskiej wsi, pokaz mody folkowo-ludowej, „ rysowanie” wylosowanych przysłów ludowych oraz odczytanie przez gości fragmentu powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Wszystkie te punkty wzbudziły zainteresowanie i zaangażowanie uczniów oraz gości. Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy, a goście pogratulowali liceum tak cennego edukacyjnie wydarzenia.

Inspiracją szkolnego wydarzenia były organizowane przez starostwo powiatowe wielkie imprezy: ubiegłoroczny „Konkurs kulinarny KWG” i tegoroczne: „Festiwal Etnograficzny” jak również opolski koncert „Folkowe Opole”. Pomysłodawczynią i koordynatorką przedsięwzięcia była Urszula Kobielus, nauczycielka historii. W organizację tego wydarzenia zaangażowani byli głównie nauczyciele Zespołu Humanistycznego LO - Anna Włodarczyk, Magdalena Woźniak, Lidia Soćko i Anna Kapczyńska. Ponadto Anna Czarnecka-Górska i Anetta Dziak współtworzyły dekorację szkoły.



na podst. inf. LO
WJ/Garwolin
MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.